Emocjonalny manipulant

KIM JEST EMOCJONALNY MANIPULANT? CZY MASZ OBOK SIEBIE TAKĄ OSOBĘ? MOŻE W DOMU, W RODZINIE?
To jest osoba, która wywiera duży wpływ na Twoje życie i decyduje w dużej mierze za Ciebie.
Manipulant na ogół dominuje, krytykuje, odbiera poczucie własnej wartości, „podcina skrzydła”, upokarza. Jest to osoba toksyczna, zazwyczaj bardzo inteligentna i przebiegła. Uważa, że jest lepsza i mądrzejsza. Nieustannie poucza i jest bardzo skuteczna w tym co robi.
Często osoba manipulowana nie zdaje sobie sprawy, że padła ofiarą. Manipulant wywiera taki wpływ na nim, że „ofiara” przestaje myśleć samodzielnie i zaczyna realizować jego wizje. Emocjonalny manipulant jest bardzo spostrzegawczy, wie jak mocno ma pociągnąć za sznurek, żeby nie stracić „ofiary”. Przecież nie na tym mu zależy. On sobie nie wyobraża, że „ofiara” może mieć własne życie, odcinając się od jego oczekiwań. „Ofiara” często uzależnia się od niego i nieświadomie trzyma się tej relacji.
Manipulant uważa, że zawsze ma rację. Nigdy nie przyjmuję żadnych uwag, żadnej krytyki. To „ofiara”- niedouk i głupi. Nigdy nie da się mu wmówić, że zrobił coś źle, że obraził, że zachowuję się niestosownie. Wtedy na pewno będzie zarzut „jesteś nienormalny i chory, że wyszukujesz we wszystkim jakieś drugie dno, że musisz się leczyć!” Nawet oczywistą rzecz nie można mu udowodnić. Brak zaspokajania oczekiwań osoby manipulującej wiąże się z narażeniem na jej gniew i agresje.
W gruncie rzeczy to są bardzo nieszczęśliwi ludzie. Boją się samotności i dlatego w perfekcyjny sposób manipulują ludźmi. Często ich własne dzieci i partnerzy są ich ofiarami. Bezgranicznie kochają i wielbią manipulanta, czekając na akceptacje.
Jak zrobić ,żeby się uchronić od manipulanta?
Samo uświadomienie sobie tego, że masz do czynienie z manipulantem, z toksyczną osobą, jest już krokiem do zwycięstwa.
Warto się zastanowić co chcesz w życiu osiągnąć? Funkcjonowanie w takiej atmosferze bardzo utrudni Ci start i dążenie do sukcesów, do realizowania własnych potrzeb i celów. Jesteś w jakimś stopniu niewolnikiem, bo potrzebujesz ciągle jego akceptacji Twoich decyzji.
Tak długo, jak będziesz się starać wpasować w jego wizje życia, tak długo będziesz krążyć w tym labiryncie. Zamiast koncentrować się na jego oczekiwaniach, warto odzyskać kontakt ze sobą i swoim JA. Zapytać siebie- Co chcę zrobić?, co czuje?, czego potrzebuję? Następnie opracować plan i działać.
Masz prawo żyć własnym życiem i chronić siebie przed toksycznymi ludźmi, nawet jeśli jest to ktoś bliski, spokrewniony.
Jeżeli postawisz granice i przestaniesz mieć kontakt z taką osobą nagle poczujesz ile masz wolnej przestrzeni na realizacje swoich planów i marzeń. Ile energii zyskasz i siły! Wykorzystaj to inwestując w Siebie i Swoje marzenia!

Anna Szmawonian

Manipulant