Media

Reportaż z TVN 1.03 2019         Kliknij w LINK  by posłuchać reportażu

 Badania brytyjskiego kryminologa. Co w duszy gra fanom mrocznej muzyki?

To, że klasyczna muzyka może pomóc w leczeniu i może też zaszkodzić jest już udowodnione przez naukowców. Muzykoterapia klasyczna dobrze dobrana (dla każdego pacjenta indywidualnie) ma korzystny wpływ w chorobie wieńcowej serca, na ciśnienie tętnicze krwi, na częstość akcji serca i oddechu, zaburzenia lękowe, problemy z bezsennością, dolegliwościach bólowych. Rozrywkowa muzyka działa pobudzająco, metalowa może prowadzić do działań destrukcyjnych, techno może uszkodzić układ nerwowy. W zależności od tego jakiej muzyki słuchamy, zmienia się nasz nastrój i zachowanie. Oczywiście terapia poprzez muzykę nie polega tylko na leczeniu muzyką. Jedną z form muzykoterapii jest gra na instrumentach. Jest to forma niewerbalna. Poprzez grę wyrażamy nasze przeżycia, emocję, nasz stan wewnętrzny, emocjonalny o którym bardzo często pacjenci nie potrafią wyrazić w sposób werbalny. Jest to praca na głębokich emocjach. Inną formą też muzykoterapii są projekcje muzyczne. Pacjent w skupieniu słucha muzyki, która oddziałuje na podświadomość, dociera do ukrytych, nieświadomych przeżyć, mobilizuję wyobraźnie i przywołuje wspomnienia. Po wysłuchaniu muzyki jest omawiana projekcja przez grupę lub terapeutę.

W „faktach o świecie” 1.03 2019 r było o muzyce, która może też negatywnie wpływać na nasze emocję i zachowanie. Podczas pokazu technik, zaproponowałam, żeby Pani dziennikarka zagrała złość. Dlaczego? Często właśnie ta emocja jest zablokowana albo też wyrażana bardzo agresywnie. Nadmiar złości jest destrukcyjny dla naszego organizmu. Na kolejnym etapie terapii przepracowujemy i modyfikujemy wszystkie przeżycia czy też emocję z dzieciństwa albo emocję z którymi nie radzimy sobie, które przeszkadzają w życiu codziennym, w pracy, w kontaktach społecznych czy też w kontaktach z naszymi dziećmi.

 

Reportaż z TVN  14 marca 2020         Kliknij w LINK  by posłuchać reportażu

Ministerstwo zachęca do nauki na odległość podczas pandemii.
Co zrobić z dziećmi podczas pandemii. Jak zorganizować czas?

Jest to wyjątkowa możliwość spędzenia czasu z dziećmi i rozwijaniu ich pasji w domowych warunkach. W reportażu moja córka pomagała mi w domowych pracach a także spędzałyśmy dużo czasu przy grach karcianych i innych. Wybór należał do córki. Syn w tym czasem zajął się swoją ulubioną pasją gry na pianinie.
Dzięki temu udało nam się przejść ten okres w miarę spokojnie i bez stresu.