„Jak żyć w zgodzie ze sobą, pokochać siebie i być szczęśliwym”

1.Zaakceptuj przeszłość i żyj „Tu i teraz”

Nie patrzmy wstecz. Tam już nic nie zmienimy. To co było, to co przeżyliśmy, to już jest naszą historią. Historią naszego życia. Warto zamknąć  ten etap ponieważ wszystko to co się wydarzyło, widocznie było nam potrzebne, żeby się wzmocnić, zmienić, zmienić nasze życie, żeby czegoś się nauczyć a może żeby bardziej się rozwijać. Koncentrując się na przykrych wspomnieniach, ranimy wyłącznie siebie, odmawiając sobie szczęścia „Tu i teraz”. Trzeba nauczyć się iść dalej, patrząc naprzód.

2.Miłość do siebie

Miłość do siebie wymaga praktyki i cierpliwości. Jest to bardzo ważne, żeby w pełni być szczęśliwym. Kiedy potrafimy zaakceptować siebie i pokochać siebie wtedy będziemy mogli też pokochać innych. Osoba, która nie kocha siebie, nie akceptuje siebie, nie będzie mogła kochać i akceptować innych. Nie jest to łatwe ale codzienna praktyka pomoże osiągnąć akceptacje i miłość do siebie.

3. Lista sukcesów.

Trzeba zanotować to co osiągnęliśmy ( szkoła, liceum, studia, sukcesy zawodowe, rodzinne, dzieci, nawet te drobne sukcesy, dzięki którym możemy być dumni z siebie. Niestety jesteśmy przyzwyczajeni do rozpamiętywania tego co nam nie wyszło, co nie udało się osiągnąć w życiu. Skutkuje to obniżeniem poczucia wartości, smutkiem i depresją.

4. Twoje szczęście w Twoich rękach.

Trzeba wziąć odpowiedzialność za to co robimy. W życiu nie ma tak, że coś się dzieje a my nie mamy wpływu na to. Nie trzeba czekać na gotowe rozwiązania. Trzeba sprawy wziąć w swoje ręce i zacząć działać. Przyjęcie odpowiedzialności za siebie- to decyzja, którą podejmujesz żeby zmienić swoje życie.

Nie możesz być zależny od innych ludzi. Każdy z nas odpowiada za swoje własne życie i za jakość swojego życia.

5. Nie staraj się być idealnym, zaakceptuj swoje błędy.

Nie ma idealnych ludzi. Każdy ma wady i zalety. Trzeba zrozumieć, że dążenie do ideału, doprowadzi tylko do choroby. Trzeba akceptować siebie, swoje błędy i swoje słabości.

6. Pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, to jesteśmy odporni na presje otoczenia.

Zwiększa się nasza zdolność do osiągania celów i umiejętność utrzymania pozytywnego nastawienia nawet po porażce. Co za tym idzie, mniejsze prawdopodobieństwo zaburzeń lękowych i obniżenia nastroju

Jaka jest różnica pomiędzy poczuciem własnej wartości a poczuciem pewności siebie?

Poczucie własnej wartości -To jak się ogólnie ze sobą czujemy. Wykształca się na podstawie doświadczeń.

Poczucie pewności siebie-to jak się czujemy ze swoimi umiejętnościami. Zmienia się w zależności od sytuacji.

Kiedy będziemy pewni siebie i będziemy miały poczucie własnej wartości w tedy znikną strach, pustka i niepewność.

7. Zakończenie toksycznych relacji.

Proszę się zastanowić, co się dzieję w Twoim życiu, kto łamie Twoją wewnętrzną równowagę, kto ogranicza Twoją wolność, kto odnosi się do Ciebie bez szacunku. Może często słyszysz negatywne komunikaty na swój temat: „nie umiesz, nie wiesz, nie zasługujesz, zawsze byłaś taka/byłeś taki i będziesz, niczego nie osiągniesz”. Warto ograniczyć kontakt z takimi osobami i ignorować te słowa. To są osoby, które zawsze będą ściągać Cię w dół.

Warto nauczyć się nawiązywać relacje z osobami, które będą Cię wspierać i być z Tobą w trudnych chwilach. Z którymi będziesz mogła rozmawiać, rozwijać się i czuć dobrze i spełniona. To  będą osoby, które będą ciągnąć Cię tylko w górę.

8. Zadbać o siebie i Realizować pasję.

Każdy ma swoją pasje, o której nie pamięta i nie pielęgnuję, bo nie ma czasu. Warto sobie przypomnieć, spowoduje to, że poczujesz się szczęśliwy. Zapytaj siebie: Co lubię robić i co mogłabym zrobić, żeby poczuć pozytywną energię i siłę! Warto też nauczyć się żyć trochę dla siebie. Mieć czas dla siebie na przykład poczytać książkę, posłuchać muzyki lub pomedytować, żeby napełnić się spokojem i harmonią.

9. Lęk przed zmianą. Większość osób nie chce nic zmieniać. Boi się zmian, boi się ryzyka. Wszystko nowe przeraża.

Nie zmieniasz pracy, pomimo, że się nudzisz i jej nie lubisz. Myślisz, że już nie znajdziesz nic lepszego. Cierpisz w związku, w którym nie jesteś szczęśliwy. Boisz się samotności. Ciągle jesteś w lęku i w myślach destrukcyjnych.
Te myśli ograniczają Cię, wtedy tracisz możliwość do prawdziwego szczęścia.
Myślisz, że jesteś w takim wieku, że już nic się nie wydarzy i że za późno cokolwiek zmieniać. Jest to błąd. Takie myślenie nie doprowadzi do niczego dobrego. Dopóki żyjesz, możesz marzyć, kochać i zacząć wszystko od początku! – Zycie jest w Twoich rękach i zasługujesz na to, by być szczęśliwym!

Anna Szmawonian

Psychology