Jak stawiać sobie cele, by je móc realizować?

Pod koniec każdego roku zaczynamy się zastanawiać czy nasz cel, który postawiliśmy sobie na początku roku został zrealizowany czy nie? Jeżeli tak-to możemy sobie pogratulować! Jeżeli nie, to często tracimy zaufanie do siebie, zaczynamy wątpić w siebie. Doświadczamy poczucie porażki, czujemy frustracje i rozczarowanie.
Stawiając sobie cele, warto najpierw zastanowić się, czy to są Twoje cele, czy raczej są to „cele-marzenia” Twoich bliskich, którzy chcą, żebyś je spełnił. Jeżeli są to „marzenia ” innych, to nie będzie wystarczającej motywacji by je spełnić. Zatem wykreśl z głowy wszystkie „cele”, które nie należą do Ciebie. Bądź szczery wobec siebie. Zrozum, czego potrzebujesz sam dla siebie, a wtedy będziesz bardziej zmotywowany do prawdziwej pracy i do dążenia do celu.
Następnie, zastanów się czy te cele są realistyczne? Czy nie są zbyt ambitne? Czasami te cele mogą być nierealne do zrealizowania, ponieważ pod tym się kryje nasz perfekcjonizm więc dążenie do celu będzie niemożliwe. Perfekcjonizm jest bardzo niszczący dla nas, zabiera dużo sił i energii. Dodatkowo też budzi w nas naszego „krytyka wewnętrznego”, który mówi nam, że jesteśmy beznadziejni i nic nie wychodzi nam w życiu. Więc porażka jest gotowa!
Jeżeli jednak uważasz, że cel jest realny i możliwy do osiągnięcia to napisz na kartce
1. Co chcesz osiągnąć? Co to jest za cel?
2.Jakie są korzyści wynikające z Twojego celu?
3.Od czego musisz zacząć? Twój pierwszy krok.
4.Ile czasu potrzebujesz aby go zrealizować?
Są to podstawowe pytania, które musisz sobie zadać.
Żeby osiągnąć cel, musisz mieć MOTYWACJE Warto przy tym też pamiętać, że cel osiągalny dla jednego, może być nierealny do osiągnięcia dla innego, wiec musisz być wyrozumiały dla siebie i swoich możliwości.
Cele mogą być rożne. Takie, które realizujemy szybko i takie, które trzeba jednak rozłożyć na dłuższy okres i dążyć do niego małymi krokami, więc mieć dużą cierpliwość.
Przykładowo, jeżeli celem jest „schudnąć 10 kg”, to osiągnięcie tego w miesiąc będzie nierealne. Trzeba będzie rozplanować redukcję wagi na kilka miesięcy. Na przykład 1 kg na miesiąc. Nawet jeśli zmiany nie będą od razu widoczne, nie można się poddawać. Trzeba dać sobie szanse i wspierać siebie w drodze do realizowania celu. Dlatego warto się zastanowić czy ten cel nie jest zbyt trudny na ten moment dla Ciebie i czy masz dostateczną motywację aby dokończyć to co zacząłeś!
Wszystkie zadania podzielone na etapy, będą znacznie bardziej wykonalne. Poza tym w ten sposób można będzie też kontrolować postęp w osiąganiu celu co będzie dawało  dodatkową przyjemność i satysfakcje.
Jeżeli jednak nie uda Ci się zrealizować swojego postanowienia, to znaczy, że albo nie masz wystarczającej motywacji, albo nie jesteś jeszcze gotów do realizowania tego celu. Często też się zdarza, że w trakcie realizacji jesteśmy zmuszeni zrezygnować z naszego celu, ponieważ życie zmienia swój tor i swoje priorytety. Samo życie pokazuję nam, co jest dla nas ważne na ten moment. Warto posłuchać siebie, swojej intuicji, zaakceptować siebie i swoje możliwości a także swoje błędy i słabości. Nie krytykować siebie za niepowodzenia, być wsparciem  dla siebie!

Anna Szmawonian

Cele