Leczenie bezsenności z użyciem muzyki

„Człowiek powinien zapomnieć o swej złości, zanim położy się spać” M.Gandhi

Jeżeli żyjesz w ciągłym stresie, w napięciu, dużo pracujesz, masz dużo obowiązków, jesteś nadmiernie pobudzony/a emocjonalnie i nie możesz rozładować emocji, ciągle myślisz i te myśli nie dają możliwości do wyciszenia i przejścia do fazy snu, warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty, żeby nie doprowadzić do wyczerpania organizmu i zaburzenia snu.

Najczęstszym zaburzeniem snu, z którym stykają się klinicyści jest bezsenność.

Bezsenność dotyka każdego, nie zależnie od wieku. Najbardziej osób zapracowanych i chronicznie zestresowanych. Tą popularna dolegliwość, można już nazwać chorobą cywilizacyjną.

Sen jest bardzo ważny dla pracy całego organizmu. Przy zaburzeniach snu czujemy się zmęczeni nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Nasz organizm nie funkcjonuje jak należy.

Brak snu może powodować uczucie zmęczenia, sennośći w ciągu dnia, bóle głowy, problemy z koncentracją, zaburzenie pamięci, rozdrażnienie, nerwowość, spadek nastroju, spadek efektywności w pracy, a także może powodować obniżenie popędu seksualnego.

Brak snu może także doprowadzić do obniżenia odporności i rozwoju wielu groźnych chorób takich jak choroby psychiczne, cukrzyca i nowotwory.

„Sen to jedna z podstawowych funkcji życia, która wpływa na naszą produktywność i samopoczucie” – podkreśla dr Rebecca Robbins, główna autorka badania „snu” opisanego na łamach magazynu „Sleep Health”.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotny jest dla nas sen i jak ważne jest przestrzeganie higieny snu. Często siedzimy dłużej w nocy, patrzymy w ekran telefonów i komputerów lub też oglądamy w sypialni telewizje. Trzeba pamiętać, że sypialnia jest miejscem wyciszenia i odpoczynku i trzeba wyeliminować wszystkie urządzenia, które nas rozpraszają. Musi tam być cicho i ciemno, a wszystkie urządzenia powinni znajdować się w innym pokoju.

Naukowcy twierdzą, że nie sposób zwalczyć bezsenności tylko i wyłącznie farmakoterapią. Szczególnie, jeśli jest to bezsenność trwająca przewlekle.

Według naukowców, którzy opublikowali swoje badania w Holistic Nursing Practice – bezsenność najlepiej zwalczyć muzyką.

Muzyka klasyczna ma duży wpływ na nasz organizm. Naukowcy uważają, że działa podobnie jak farmakoterapia, ale nie ma działań ubocznych. Słuchanie muzyki klasycznej przed snem, dobranej dla każdego pacjenta indywidualnie przez muzykoterapeutę , może być doskonałym rozwiązaniem na ten uciążliwy problem.

Muzyka klasyczna obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu, blokując niepokojące myśli. A także wycisza mózg, spowalnia puls, normalizuje ciśnienie, uspokaja układ nerwowy , co sprzyja szybszemu zapadnięciu w sen.

Francuzki lekarz i naukowiec Dr. Alfred A. Tomatis, udowodnił, że sonata Mozarta ma dwa fortepiany D-dur FV 448 poprawia funkcjonowanie mózgu.

Stały kontakt z muzyką kształtuje bezpośrednio nasze struktury mózgowe.

Muzyka, nasila aktywność genów działających ochronnie wobec neuronów, dlatego może obniżać ryzyko takich chorób, jak choroba Parkinsona (pismo „PeerJ”). Trzeba zaznaczyć, że korzystne działanie dotyczy osób, którzy systematycznie słuchają muzyki klasycznej.

Badania wykazały , że u zawodowych muzyków ciało modzelowate, które łączy obie półkule w mózgu jest większe niż u osób, które nie mają nic wspólnego z muzyką. W związku z czym mają lepsza koncentracje i pamięć. Julie Roy z Uniwersytetu w Montrealu, która w 2013 roku przeprowadziła na ten temat badania, opisała, że muzyka wyostrza zmysły, zwłaszcza słuchu i dotyku.

Muzykoterapia to także znana dziedzina w leczeniu depresji, niepokoju i lęku. Organizm człowieka słuchającego muzyki niejako dostosowuje się do niej. W efekcie poprawia się nastrój, koncentracja, zdolność do pracy, zmniejsza się wrażliwość na ból i normalizuje się sen.

Muzykoterapia wpływa pozytywnie na jakość naszego snu i na regenerację całego organizmu, co w rezultacie gwarantuję energie do codziennego funkcjonowania , która jest podstawą wysokiej jakości naszego życia i samopoczucia.

Warto pomyśleć też o technikach relaksacyjnych i technikach oddechowych, które pomagają w zaburzeniach snu i trudnościach w zasypianiu się.

 

Mgr Anna Szmawonian

Bezsenność