Depresja

Co to jest depresja? Depresja jest chorobą ciężką, która nieleczona może być przewlekłą chorobą. To choroba umysłu i ciała człowieka, klasyfikowana jako zaburzenie afektywne (nastroju) cechujące się pogorszeniem nastroju, apatią, problemami ze snem, spadkiem energii, utratą zainteresowań i radości z życia. Jednak nie zawsze takie symptomy oznaczają od razu, że mamy depresje – wszystko zależy od czasu trwania takiego stanu i objawów współistniejących.

Żyjemy w trudnych i depresyjnych czasach. Wiek XXI jest epoką psychicznych chorób, pośród których dominuję depresją. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Dotyka około 10 procent populacji. Na depresję choruje 350 milionów ludzi. Każdego roku z jej powodu umiera około 800 000 osób. Wiele osób cierpiących na depresję unika lub zwleka z decyzją podjęcia leczenia, obawiając się negatywnej reakcji otoczenia, odrzucenia, dyskryminacji. Niektórzy wstydzą się przyznać, że mają depresje i pomimo cierpienia próbują funkcjonować pracują, zajmują się rodziną, domem. Co najmniej 75 procent osób dotkniętych ciężką depresją nie otrzymuje odpowiedniego leczenia.

Jakie są objawy depresji i co dokładnie powinno Cię zaniepokoić, zarówno w Twoim zachowaniu, jak i w zachowaniu osoby Cię bliskiej.

Jeżeli zauważysz obniżony nastrój, brak radości, brak siły i energii, zaburzenia snu, zaburzenia aktywności, zaburzenia apetytu i masy ciała, uczucie zmęczenia, brak koncentracji uwagi, stany lękowe, impulsywność, drażliwość, wybuchy złości, rozdrażnienie a także niską samoocenę, spadek poczucia własnej wartości wtedy niezwłocznie musisz zgłosić się do placówki medycznej celem postawienia diagnozy. Diagnozę dokona psychiatra bądź psycholog zbierając wywiad oraz przeprowadzając odpowiednie testy. Bardzo ważne! Żeby specjalista mógł zdiagnozować depresję, opisane powyżej objawy muszą utrzymywać się przez okres co najmniej 2 tygodni. Jeżeli do tych objawów dojdą myśli i zachowania samobójcze wtedy nie możesz zwlekać!

Objawami depresji mogą być także dolegliwości fizyczne na przykład bóle głowy, brzucha, problemy z układem pokarmowym czasami bóle całego ciała.

Wyżej wymienione objawy mogą występować w przebiegu typowego epizodu depresji ale każdego pacjenta trzeba traktować indywidualnie i objawy też.

Leczenie depresji odbywa się za pomocą leków oraz terapii. Leki antydepresyjne poprawiają nastrój chorego i są dodatkowym wsparciem w procesie terapii. Nowoczesne antydepresanty są dobrze tolerowane i prawie nie powodują skutków ubocznych. Niepożądane objawy mogą się pojawić tylko na początku leczenia. Terapia jest bardzo ważnym elementem w leczeniu depresji. Polega na znalezieniu przyczyny zaburzeń. Efekty terapii są indywidualne i zależą od pacjenta i jego motywacji i chęci wyleczenia się. Ważne jest aby podczas pracy z terapeutą sam pacjent chciał dokonać zmian w sobie, poprawić swoje samopoczucie i tym samym pomóc sobie.

W najcięższych przypadkach depresja wymaga niestety hospitalizacji .

Powodem wystąpienia depresji mogą być zarówno czynniki genetyczne jak i psychologiczne. Podejrzewa się, że zaburzenie ma podłoże wielogenowe i dlatego w niektórych przypadkach skłonność do depresji może być dziedziczna.

Czynnikami psychologicznymi, są natomiast brak akceptacji siebie, obniżone poczucie własnej wartości, ogromne poczucie winy ,negatywny sposób myślenia, wspominanie trudnych i negatywnych wydarzeń, przeżywanie lęku, wycofanie się często wywołane przez częste konflikty i kłótnie w domu, mobbing w pracy, starta bliskiej osoby, rozwód i t.d.

Nieleczona depresja może prowadzić do różnych powikłań i tak jak już wspomniałam nawet do śmierci pacjenta.

Jeżeli masz depresje to nie zwlekaj. Najbliższe osoby też nie będą wiedzieli jak Tobie pomóc. Pamiętaj „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” a jeżeli już leczyć to trzeba jak najszybciej zacząć. Terapia jest ważną częścią oprócz farmakoterapii w leczeniu depresji. Terapeuta zapewni Cię bezpieczne środowisko, w którym poczujesz się bezpiecznie i popracujesz nad trudnymi emocjami, porozmawiasz o nurtujących cię problemach. Terapeuta jest osobą, który wspiera, wzmacnia i pomaga. Nie ocenia i nie krytykuje. Pokazuje nowe możliwości radzenia sobie w trudnych sytuacjach stresowych czy też emocjonalnych. Terapia oparta na uważności dodatkowo pomaga powrócić do równowagi i odzyskać utracone siły. Bardzo ważna jest praca nad negatywnymi myślami. Techniki oddechowe, treningi uważności pomogą nie analizować i nie myśleć o trudnych sprawach które mogą potęgować twój stres i napięcie. Po dobrze przeprowadzonej terapii poczujesz siebie i poczujesz, że chcesz żyć. Pamiętaj, że depresja nie trwa wiecznie, ale może powracać dlatego bardzo ważna jest terapia i wzmocnienie siebie na dłuższe lata.

Anna Szmawonian

Depresja